Meriden.pl » Zánět temporomandibulárního kloubu


Zánět temporomandibulárního kloubu, jinak známý jako Costenův syndrom, se projevuje bolestmi v temporomandibulární oblasti, a to až do takové míry, že pacient těžce mluví a přijímá potravu. Bolest nejčastěji vyzařuje do jiných částí těla, jako je ucho a krk. Jaké jsou příčiny? Jak se vypořádám s bolestí?

Costenův syndrom je vzácně diagnostikované onemocnění, které postihuje více ženy než muže, zejména ve věku od 20 do 40 let. Díky takovému malému procentu správně diagnostikovaných pacientů se malému počtu dostane odborné pomoci. Vhodná diagnostika je založena na rentgenovém vyšetření zavírání a otevírání čelisti.

Nesprávná struktura temporomandibulárního kloubu zvyšuje tlak v něm, což je zase cítit v přilehlých měkkých tkáních a nervech.

U Costenova syndromu je hlavním příznakem spontánní bolest v oblasti obličeje (spánky, čelist), objevují se potíže s polykáním a jedením. Pacienti si stěžují, že bolest vyzařuje do ucha, nosu, oka, spánků nebo okcipitu. Velmi často se vyskytují příznaky, jako jsou praskání, přeskakování v kloubu, problémy se zrakem, hučení v uších, bolest zubů, bolest pod očima.

Kde můžete vidět příčiny nemoci?

- časté záněty okolních tkání (např. zánět ucha, zánět zubních kořenů, zánět slinných žláz),

- jakékoliv poranění čelisti,

- bruxismus, tj. skřípání zubů,

- osteoporóza, dna,

- nedostatek bílkovin, který vede k destrukci tkáně,

- revmatoidní artritida, degenerace kloubních plotének,

- nesprávně provedené stomatologické výkony,

- okluzivní a anatomické poměry,

- zlozvyky – nepřirozená poloha držení telefonu při rozhovoru (mezi ramenem a čelistí).

Způsoby léčby

Ošetření by měl provádět zkušený zubní lékař, který léčbu přizpůsobí problému. Nejčastěji je léčba založena na podávání léků proti bolesti, spasmolytik a protizánětlivých léků. Pokud se u pacienta tato forma léčby nezlepší, používají se periartikulární blokády. Stává se, že zubař doporučí nasadit na zuby speciální dlahu. Během léčby jsou velmi nápomocné masáže a cvičení k uvolnění čelisti. Pomoc můžete hledat ve fyzikální terapii, která nabízí metody jako magnetoterapie, kryoterapie a laseroterapie.

Pacienti mají také možnost využít domácí metody léčby neduhů. Určitě se vyplatí zavést změny v jídelníčku nahrazením tvrdých jídel tekutějšími, žvýkaček byste se měli vzdát, abyste si zbytečně nezatěžovali čelist.

Stojí za zvážení popřemýšlet o svých návycích a jejich odstranění, například okusování nehtů nebo podpírání brady lokty.